Obsługiwane przez usługę Blogger.

Ford Crown Victoria - Tijuana Policia Municipal

Ford Crown Victoria w roli radiowozu sprawdził się nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Samochód ten powszechnie wykorzystywali także stróże prawa z Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Kanady, Kuwejtu i Meksyku. Pojedyncze egzemplarze tego modelu znalazły się na wyposażeniu policji z Armenii, Francji i Rosji. W tym wpisie zaprezentuję Wam model Forda Crown Victoria w barwach policji miejskiej w meksykańskiej Tijuanie.
Tijuana to miasto w północno-zachodnim Meksyku, które jest położone nieopodal granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przez co bywa nazywane  bramą Meksyku. Według danych z 2020 roku miasto to zamieszkuje prawie 2 miliony mieszkańców, a porządku w mieście strzeże zaledwie 2500 funkcjonariuszy. Eksperci szacują, że stróżów prawa w mieście powinno być co najmniej dwukrotnie więcej. Niewystarczająca liczba policjantów spowodowana jest nie tylko brakiem środków finansowych, ale także tym, że służba jest po prostu bardzo niebezpieczna. Funkcjonariusze są narażeni na śmierć nie tylko w czasie służby, ale także po jej zakończeniu. Przykładowo w tym roku w zasadzce zamordowany został wysokiej rangi policjantNależy tu podkreślić, że Tijuana jest niechlubnym liderem wśród meksykańskich miast pod względem liczby zabójstw. W 2023 roku stwierdzono ich tu ponad 1800. Dla porównania w Polsce w tym czasie popełniono lub usiłowano popełnić 565 zabójstw. Innym problemem, z którym zmaga się policja w Tijuanie, jest wysoka korupcja, a co za tym idzie niski poziom zaufania społecznego do tej instytucji. 
Prezentowany model ukazał się w 26 numerze serii Kultowe Wozy Policyjne, która była wydawana przez Deagostini w latach 2015-2017. Jest to przyzwoicie wykonana miniatura, która poza oczywistymi różnicami w oznakowaniu i detalach wyposażenia policyjnego niczym nie różni się od tej, która została wydana w numerze 12, czyli noszącej barwy New York Police Department. Model, za sprawą ciekawego malowania, spodobał mi się i jest ciekawym uzupełnieniem mojej kolekcji radiowozów. 

2 komentarze:

  1. Cześć! Bardzo fajny model do kolekcji. Na początku myślałem, że Ty zmieniłeś kalki na inny wzór policji, ale w teście ująłeś gazetę Kultowe Wozy Policyjne. Czy to była seria tzw: nowsza, gdy modele nie miały elementów ruchomych?
    Gdybym w tych latach pilnował tej serii (ale nie wiem na 100 % czy ona była dostępna w kioskach ), to takiej okazji bym nie przegapił i chętnie bym model ten kupił. Moje Fordy:
    1) 99 Ford Crown Viktoria - mały znaczek na drzwiach z napisem Police z belką na dachu trzy kolorową z nr. na dachu 484 w kolorze czarno-białym,
    2) 99 Ford Crown Victoria - biały z kogutem na dachu płaskim białym oraz na drzwiach przechodzi pasek pokrywający " gwiazdkę " szeryfa, a na dole drzwi jest napis Chicago Police. (Oba modele pochodzą z serii Welly 1:34 kupione dla porównania z innymi seriami).
    3) Ford Interceptor z dachem na którym jest 8 światełek oraz nr C30. Na drzwiach znaczek Highway Patrol - Maisto 1:44.
    4) Crown Victoria z napisem NYPD - nr na bagażniku 1364 - poprzednia gazeta.
    To by było na tyle !
    Gratulacje za model i ciekawy tekst.
    Pozdrawiam Przemek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć! Dziękuję za komentarz! Tak, to ta nowsza seria. Wcześniej podobną kolekcję wydawał Amercom pod nazwą Wozy Policyjne Świata, ale jakość była znacznie gorsza.

      Ja niestety mam ogromne zaległości w serii Kultowe Wozy Policyjne bowiem kiedy się ukazywała to byłem jeszcze studentem i nie miałem wystarczającego budżetu. Zwłaszcza, że w tym czasie ukazywała się jeszcze przez pewien czas seria Kultowe Auta PRL-u, a także Złota Kolekcja. Auta PRL-u.
      Jeśli chodzi o wspomniane przez Ciebie FCV to ten z numerem 484 to radiowóz Los Angeles Police Department z serii Welly. Też posiadam go w kolekcji, ale dość mocno "poprawiony". Może kiedyś zaprezentuje go tutaj.

      Pozdrawiam

      Piotrek

      Usuń